ČASTO KLADENÉ OTÁZKY 

Lis není vhodný pro:

tisk z nerovné matrice, slepotisk a velmi hluboký lept. 

Je pro mou práci vhodný velký nebo malý lis?

Jestliže tisknete grafiku, a to jakoukoli technikou, převážně do formátu papíru A4, doporučuji lis malý. Pokud se rozhodnete občas i pro velký formát, pochopitelně i ten malým lisem vytisknete.Tisknete-li převážně formáty větší jak A4 doporučuji již lis velký. Naopak velkým lisem se na malém formátu jako je A4 hůře manipuluje.

Chci velký lis. Je pro mě vhodnější vzor 60 nebo 150?

Oba typy velkých lisů pracují na stejném principu, mají také stejné rozměry. Liší se počtem a velikostí kuliček. Čím více kuliček, tím je otisk sytější, jelikož na stejné ploše se koncentruje více přítlačných bodů. To ovšem platí pouze pro určitou a tedy omezenou tloušťku (gramáž) papíru. Lis vzor 150 doporučuji pro tisk na papíry do gramáže cca 250 g/m3. Lis vzor 60 je vhodnější pro papíry silnější jak 250 g/m3.

Mohu kvalitně tisknout s velkým lisem i bez přídavných závaží?

Ano můžete. V návaznosti na techniku kterou tisknete a použitý papír je však třeba přizpůsobit i tlak. Bez závaží můžete tlak přizpůsobovat svou vlastní silou, kterou tlačíte či netlačíte na lis. Pro usnadnění práce, zejména tam , kde je tlaku vyššího zapotřebí a kde počet výtisků již není nízký cca do 10 ks, však přídavná závaží již doporučuji.

Kolik závaží si mám koupit?

Přídavná závaží jsou určena pouze pro velký lis, na který jich lze dosadit maximálně 5.   
Všeobecně lze říci, že pro techniky tisku z hloubky je třeba větší tlak a tedy více závaží, než u jiných grafických technik. Současně je důležité brát na zřetel tloušťku použitého papíru. Čím silnější papír, tím je třeba silnějšího tlaku. Nejčastější počet použitých závaží je 1-2ks. Závaží lze doobědnat i samostatně.

Neujíždí papír při tisku?

Při tisku kuličkovým lisem se papír vždy musí přikládat na matrici. Jednou rukou fixujte papír na desce-stole a druhou rukou ovládejte lis, papír se na ploše matrice nepohne. Vlastní váha lisu a rotující kuličky udržují papír pevně na matrici. Naopak, oproti některým válcovým lisům, u kterých se v průjezdu mezi válci papír „natahuje“, zůstává pod naším lisem stabilní. Tuto vlastnost ocení grafici při soutisku barev.

Neničí se grádky při tisku suché jehly?

V případě použití papíru nízké gramáže, doporučuji na vlhký papír přiložit ještě jeden papír suchý, po tomto pak přejíždět lisem. Zabráníte tak případnému poškození papíru a i při velkém nákladu tisku zůstane zachovaná ostrost grádků. Při tisku na papíry o gramáži vyšší jak 250 g/m3  není třeba přikládat suchý papír, k poškození grádků na matrici také nedojde.

Jaké papíry lze používat?

Čím hladší a savější papíry, tím lépe. Gramáž cca od 80 do 300 g/m2.  Nedoporučuji papíry vlnité, příliš strukturované. Ale i zde platí grafika je technika neomezených možností a dá se experimentovat s různými papíry, ale i látkami a vůbec jinými materiály.

Lze tisknout lisem Sláma Press i na textil?

Ano lze. Lis je vhodný pro potisk triček atd.
Pro tento tisk doporučuji látku fixovat do rámu a mezi látku a lis položit papír. Není to však nutné vždy, záleží na druhu látky. Postup tisku na látku je pak zcela stejný jak při tisku na papír.
 

K čemu slouží volně přiložený šroub u velkého lisu?

Výhodou velkého lisu je možnost modifikace jeho úchopu pro maximální komfort tisku. Lis se prodává s přišroubovaným dřevěným madlem. Madlo lze ale i odšroubovat a nahradit ocelovým krytem z dřevěného madla, který se k lisu přišroubuje přiloženým (náhradním) šroubem. Viz foto.

Co mohu dělat, když mi lis pro mou práci nevyhovuje?

Nepoškozený lis můžete vrátit na své náklady prodejci a to do 30 dnů od provedení platby za jeho nákup. Peníze Vám budou vráceny na účet do 7 dnů od doručení lisu prodejci. O vrácení lisu informujte předem prodejce telefonicky nebo e-mailem.